Iskani niz je bil najden v IZTOČNICAH:
pijan
Poleg običajnega pomena "biti pod vplivom alkohola (predvsem etanola)", pomeni tudi "biti namočen v kaki alkoholni pijači, predvsem v rumu". V tem oziru se pogosto rabi izraz "pijane rozine". Nekateri pa rozine raje namočijo v mleku.
- A je v tej potici kej ruma?
- A ne čutiš, da so rozine čisto pijane!?
- Ja, kokl časa so pa ble v rumu?
- Mami jih je že 14 dni pred božičem namočila ...
Primerjaj ime peciva: pijana nevesta.
pijan ko kamela
kamela izjemno veliko spije. Še posebej, če je ceglana.
> (pijanost|gl. še druge izraze za pijanost)
pijan kot krava
Kdo ve zakaj, saj pijane krave ne opazimo prav pogosto, a izraz se uporablja za označevanje hude omamljenosti z alkoholnimi hlapi ... vsaj na Gorenjskem.
Krave so včasih lahko popile preveč vode. Dandanes jim tekočino dozirajo, da se jim še neprežvečena trava ne napihne in zavre. Izraz ima znanstvene dokaze, sprašujem pa se, zakaj obstaja podoben izraz (pjen k' svina).
> (pijanost|gl. še druge izraze za pijanost)
pijan kot mavra
Zveza je zanimiva, saj odtod izhaja slavna zveza (pijan kot krava), pa nikomur ni jasno, zakaj bi bila ravno krava pijana. Stvar je pogojena z ljudsko etimologijo: mavra je v slovenščini krava črne barve (beseda mavr- izhaja še iz starega indoevropskega korena, odkoder poznamo tudi grški mel- v pomenu črn; spomnimo se melatonina, kožnega barvila). Toda v zvezi pijan kot mavra ne nastopa krava, pač pa mavrica, ki je še poimenovana s starejšo besedno obliko. Ker pa se je ta beseda izgubila, so ljudje ustvarili nove povezave, s kravo torej.
Primera mora biti zelo stara, saj temelji na slovanskem bajeslovnem prepričanju, da je Mavrica boginja, ki se razteza z brega na breg in na obeh pije vodo. Torej je res zelo pijana.
> (pijanost|gl. še druge izraze za pijanost)