Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
drekobez
**drekobez** je tisti, ki beza po dreku. Tisti, ki meša drek, da smrdi. Višja stopnja drekobeza je takoimenovani (drekober).
Tudi drekobrož, to je tisti, ki broža po dreku. Izhaja iz besedne zveze "brožati po dreku", ki naslavlja početje, ki že tako težko ali neprijetno okoliščino z vztrajnimi poskusi popravljanja ali reševanja še dodatno oteži. Primer: Ne brožaj po dreku Janez, je kar je.
kapa z razlogom
Pojav, ko neka oseba, običajno moškega spola, nosi na glavi vedno in povsod kapo - tudi poleti, v zaprtih prostorih, čez dan in noč.
Pogled podnjo, če vam je sploh kdaj usojen, pogosto razkrije pravi razlog za to ne nujno udobno početje - denimo takšno ali drugačno plešavost, razredčenost ali ponesrečeno ostriženost oziroma zabritost.
lezti
plezati - v alpinističnem smislu; od daleč početje menda res izgleda kot napredovanje gibalno prizadetih mravelj
nukanje
glagol nukati se izhaja iz kratice za Narodno in univerzitetno knjižnico (NUK), kamor študentje in študentke hodijo študirat, pogosto pa tudi pecat, flirtat in se pajsat v prepolnih čitalnicah.
Glagol je primeren za vse spole. Način študija obetavnih mladih generacij v stresnih izpitnih obdobjih združuje s posebnim vzdušjem v Plečnikovem skladišču znanja.
Po faksu se gremo še mal nukat. = gremo študirat, viset v NUK, se pecat
Pust to babo, je frdamana nukarca. = ogni se te ženske. Samo v Nuku čepi in študira. Nikoli ti ne bo na voljo
Nekoč se je za približno podobno početje uporabljal izraz aulanje: V "naših časih" smo za to uporabljali sedaj že pozabljen izraz "aulanje", sestajanje v Plečnikovi avli, ki tudi takrat ni bila nič bolj svetla kot dandanašnji.
(obrniti nekoga)
pirova zmaga
Vojskovanje je bilo v časih starih Grkov in Rimljanov vsakodnevno in tako pomembno početje, da so tudi imena oziroma dejanja nekaterih vojskovodij prešla med stalna rekla. Skušajmo ugotoviti, zakaj je naprimer postalo nesmrtno ime kralja Pira. Pir, po materi potomec trojanskega junaka Ahila, po očetovi strani pa celo samega polbožanskega Herkula, je imel nadvse burno življenje. Že v zibki so mu stregli po življenju očetovi sovražniki in smrti ga je rešila le neomajna zvestoba služabnikov. Zanj je nato skrbel ilirski kralj Glautias, ki ga je komaj dvanajstletnega postavil na prestol rodnega Epira, grške pokrajine, ki je mejila na Makedonijo. Kraljestvo pa je kmalu izgubil, ko se je odpravil slavit poroko ene izmed Glautijevih hčera. Zatekel se je v Egipt, kjer si je z ugodno poroko v kraljevsko družino pridobil dovolj moči, da si je pridobil nazaj oblast nad Epirom. Od tedaj dalje je vse njegovo življenje eno samo vojskovanje. Kot vojskovodja je bil imeniten, zgledoval se je po Aleksand...
priti k sebi
"Predvsem pomislite, da je nekaj podobnega sanjal že Platon, ko je pisal, da je norost zaljubljenih največja sreča v življenju. Zakaj kdor močno ljubi, ne živi več v sebi, ampak v tistem, kar ljubi; in čim bolj se oddaljuje od sebe ter prehaja v predmet svoje ljubezni, tem slajše je njegovo ugodje. Zato pa, če hoče duša misliti na to, kako bi ušla telesu, in svojih organov ne uporablja normalno, se more brez pomisleka in po pravici reči, da je njeno početje blazno. Kaj naj bi sicer pomenila fraza, ki jo tolikokrat slišimo: »//Ta človek ni pri sebi//« ali //Vrni se vase//« ali: »//K sebi je prišel//«? Dalje, čim globlja je ljubezen, tem hujša je norost in tem – srečnejša!
Kakšno bo torej življenje v nebesih, po katerem tako goreče zdihujejo pobožne duše? Vsekakor bo duh kot močnejši premagal in povsrkal telo, kar mu bo toliko laže, ker ga je že v življenju očistil in pripravil za to vrsto preobrazbe. Nato bo duha samega na čudežen način použil vrhovni Um, zakaj ta je še neskončno mogočne...
puran žge klan
=situacija se je izrodila, sklepati sumljive posle
To je anagram, ki sicer nazorno opisuje početje določenega župana.
raba:
-Na tej sliki naš puran žge klan. Grenak župlan zagrozi: "Bom ga jaz //kr nažgal pune!"
Ti izrazi odslikujejo utrip časa določenega mesta in boj mestne gverile, ki se je izkazal kot povsem (vnebohoden).
scati proti vetru
Po vsem svetu* razširjena prispodoba za odporništvo oz. (odvisno od govorca) nesmiselno, jalovo početje.
Glede na slabšalno konotacijo (če ščiješ proti vetru, si moker in smrdiš), se navadno uporablja kot opomin nekonformistu:
- Ne moreš celo življenje proti vetru scat!
- Ni dobro scati proti vetru.
- Za zaslužek je potrebno scati v tisto smer, kamor veter piha.
Reklo HOMO SAPIENS NON URINAT IN VENTUM uživa velik ugled v Amsterdamu, kjer so mu namenili posebej imenitno mesto.
Izraz menda izhaja iz morjeplovskega izročila. Še danes je poznan običaj, da po uspešno preplutem težavnem delu Cap Horna (Le Caillou) mornarji pridobijo pravico scanja proti vetru.
Po Nemčiji kroži vic, ki je smešen verjetno samo njim:
- Zakaj imajo Bavarci rumene trebuhe?
- Ker ščijejo proti vetru. (ha,ha,...)
Po Sloveniji kroži vic:
- Zakaj so Kitajci rumeni?
- Ker ščijejo proti vetru.
Leta 1973 je bila v najožjem izboru takrat popularnih Mao Cetungovih misli tudi naslednja:
Vse na svetu je s...
švinglati
Med nemcisti ljubljanske FF sem slišal ta glagol nekako v pomenu "šlepati se pri izpitu", torej brez večjega truda s prepisovanjem ali kakimi drugimi nedovoljenimi načini priti do dobre ocene. Profesorjev, pri katerih se švingla, očitno to ne moti oz. tolerirajo tudi takšno početje. Torej, če ne znaš, nič hudega, kar s skripto na izpit, tako ali tako celo uro križanke rešuje ali pa kaj bere, se boš že nekako prešvinglal.
Čudi me, zakaj sem ga slišal ravno med nemcisti, kajti izvirno je to štajerska beseda, pomen "plonkati". Mariborčani sploh nikoli ne plonkajo, vedno le švinglajo, in tudi nimajo plonkcegelcev, ampak le švinglceglce ali kar na kratko švinglce.
Takle mamo.
"takle mamo" je izraz, ki se je izoblikoval v Celju, prenesel pa na skoraj vso Slovenijo. Izhaja iz lokalnega štosa o politiki "taki cajti so, nje?". "Ja vejžde, takle mamo!" Lahko pa se tudi uporablja "takle nimamo"; recimo, da vsak dan piješ pivo, nekdo pa te zaloti, da piješ sok. In mu odgovoriš: "ja takle nimamo, nje!"
Izraz se je razširil preko TV reklame, ki naj bi spodbujala zbiranje MERCATORjevih nalepk, ko ljubek deklič modro pokomentira početje odraslih - staršev, starih staršev, tako da razširi roke, skomigne z rameni in kratko pripomni: Takle 'mamo!