Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
tinto piti
kaznovati, mučiti; navadno v rabi: dati tinto piti (iz nem. die Tinte = črnilo)
končno je našel nekoga, ki mu je kos; mu je dal vetra; ga je postavil na trdna tla; ga je soočil z dejstvi; ga je podučil (ni sam zapisal s črnilom - se naučil, ampak ga je drug posilil s črnilom)
Tinte jim je treba dati piti, tinte!
Tito je dal Hitlerju tinto pit.
Fraza najverjetneje izhaja iz priljubljene "zlate knjige za naše malčke" Struwwelpeter (1845). V eni od pesmic se otroci norčujejo iz zamorčka ("Zamorček-morček, kak si zal! Aj, aj, si mar v črnilo pal?"), Sv. Nikolaj pa jih kaznuje tako, da jih potunka v črnilo.
Er tunkt sie in die Tinte tief
Wie auch der Kaspar: »Feuer!« rief.
Bis übern Kopf ins Tintenfaß
Tunkt sie der große Nikolas.
Kaže pa, da je pitje tinte slovenska posebnost, saj se kazen v prevodu Sonje Sever iz leta 1925 glasi takole:
Lej, lej, zdaj sem pa smeha sit!
Otroci, hajd, črnilo pit!
Nič ne pomaga vik in krik,
zaman vsi vpijejo "zapik!
Fraza pa je morala obstajati že prej, s...
adamovo jabolko
Štrlina na sprednji strani vratu, zlasti dobro vidna pri odraslem moškem. Ta štrlina se pri požiranju premika navzgor in navzdol.
Ime je dobila po tem, ker je po izročilu košček plodu s prepovedanega drevesa spoznanja dobrega in zla, s katerim je Eva v raju zapeljala Adama, obtičal Adamu v žrelu. Sporočilo sloni na igri besed: jabolko moškega je dobilo svoje ime po tem, ker se v hebrejščini moški imenuje "adam". Odtod tudi legenda, ki pojasnjuje nastanek jabolka.
Vir: neidentificirana povojna ljudska enciklopedija
> Adam's apple
afne guncati
Afna je opica, guncanje je zibanje - torej zibati opice.
Izraz afne guncati pomeni zafrkavati se. Zafrkavati se pomeni stresati šale, neresno se obnašati, spakovati se in pačiti.
Opice menda rade posnemajo. Kar privede do afengunca. Mati in potrošnica Monika je v okviru projekta Dresscode povedala: "Zdaj je DJ in nosi bolj modne stvari. Na srečo so še vedno v nekem normalnem cenovnem razredu - mislim, še vedno ni tako, da bi za neko majco, zato ker afengunc gor piše, moral dat trideset jurjev.//
Leta 1992 je France Bučar, predsednik državnega zbora, s to frazo zavrnil poslanca Vitomila Grosa (gl. "(banana s Krana)"). Odtlej je guncanje afen vključeno v strokovno terminologijo slovenske politike, znano kot "Bučarjeva etična sintagma". (vir)
auš dava auš plava
Če ne boš dala fukati, te bom premlatil, da boš v modricah.
> gl. tudi (preh boš dava, preh boš frej)
> gl. vir
beg možganov
iz angl. brain drain*; odseljevanje visoko izobraženih kadrov iz države (za razliko od (gastarbajter|gastarbajterstva), ki označuje izseljevanje nekvalificiranih delavcev)
Izredno slikovit metaforičen izraz za strateško gospodarsko izgubo se je prijel tudi v znanstveni, sicer popolnoma ekonometrični obravnavi (gl. poglavje 2.1, Opredelitev pojma) in se celo nadgrajuje: Beg možganov, pridobitev možganov in možganski odpadki (iz angl. brain gain, brain waste; gl. vir).
Prevladuje raba v očitajočih povedih ali grožnjah, uperjenih proti državi, v bistvu pa podpira razumevanje človeka kot surovine (prim. izraz človeški viri). En od glavnih razlogov za beg možganov iz Slovenije je (pranje možganov) doma. (vir)
*izraz uvedla British Royal Society za pojav izseljevanja znanstvenikov in tehnologov iz VB v ZDA v 50-ih in 60-ih letih. V Jugoslaviji takrat vznikne pojav (gastarbajter|gastarbajterstva).
--
Mogoče gre v sodobni Sloveniji bolj za beg JAJC - saj samo jajčeslavi odpujsajo ... ovce ostajajo ...
biti na igli
drogirati se, zadevati se, biti odvisnik od trdih drog
Tine je "na igli" že dvajset let. (Vir: Delo)
biti pripraven kot gnojne vile za v varžet
Varžet pomeni žep. Kot bi hoteli gnojne vile v žep stlačiti. Se uporablja za osebe, ki so pri nekem opravilu skrajno nepripravne in nerodne.
Stopnjevano: kot frišen drek za ribat (vir) (ribanje kot rezanje ali strganje na ribežnu)
ciciban špricer
Jabolčni sok namesto vina, zgleda isto kot pravi, sam da je za (pusi|pusije). (vir)
> (gejfrut)
če smo čisto pošteni
fraza, ki naj okrepi prepričljivost naše trditve
Kadar predvidevamo, da naša trditev ne bo naletela na sogovornikovo odobravanje, vrinemo v argumentacijo tudi frazo "če smo (čisto) pošteni". S tem se tudi sami rahlo distanciramo od trditve v smislu "(saj ni res, pa je)" in ustvarimo vzdušje zaupnosti.
In če smo pošteni, jugo niti ni bil tako napačen avtomobil. (Vir - Playboy)
Še en neroden primer tovrstnega prepričevanja:
Družine se razlikujejo in če smo pošteni, niso samo krožniki, jedilni pribor in posodice tiste, ki jih želimo bleščeče očistiti. (Vir - reklama za Electroluxov pomivalni stroj)