Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
čepi
so položaji telesa, kjer so noge skrčene v kolku. kolenu in skočnem sklepu tako, da je kot v teh sklepih manjši od 90 stopinj. Med čepe sodijo tudi polčepi. Prehod iz stoje na stegnjenjih nogah v čep ali polčep imenujemo počep. V čepu ali polčepu so stopala običajno v vzponu in spojno. Ločimo:
- čepe snožno
- čepe koračno
- čepe nožno
dejavna gibljivost
gibalni razpon v sklepu ali sistemu sklepov, ki je dosežen s počasnim gibanjem z lastno mišično silo in držo položaja.
kineziterapija
zdravljenje ali rehabilitacija s pomočjo smotrno izbranih gibalnih dejavnosti
meniskus
dvodelni polmesečasti hrustanec v kolenskem sklepu med golenjo in stegnenico
nedejavna (pasivna) gibljivost
gibalni razpon v sklepu ali sistemu sklepov, ki je dosežen z zunanjo silo
noga
je del človeškega telesa. Deli noge so stegno, golen, stopalo in prsti. Noga se lahko giblje v kolku, kolenu, gležnju (skočnem sklepu) in prstih. Gornji del stopala je nart, spodnji je podplat.
osnovni gibi človekovega telesa in okončin
korak (enkraten premik telesa pri hoji, teku, plesu; naprej, vstran, nazaj); dvokorak (korak z levo naprej in takoj zatem še korak z desno naprej, prvina teka na smučeh: diagonalni dvokorak); skok, čep, klek, obrat (vrtenje celega telesa okoli njegove dolžinske osi); zasuk (obrat telesa ali okončine, pri čemer stojna točka ali del okončine, ki je bliže telesu, ostaneta na istem mestu: zasuk telesa, zasuk roke; vračanje iz zasuka v začetni položaj je odsuk); kroženje (krožni gib telesa ali okončine: kroženje s trupom, kroženje glave), zib, klon, gib trupa v različne smeri: predklon, zaklon, odklon; vzklon (vračanje iz klona v vzravnano držo); skrčiti (gib, pri katerem se telo ali okončina pregane v dveh ali več sklepih; manjša stopnja skrčenja je pokrčiti); upogniti gib, pri katerem se telo ali okončina premakne samo v enem sklepu: upogib roke); nasprotno od skrčiti, pokrčiti in upogniti je iztegniti: iztegniti nogo v kolenu, roko v komolcu; suniti, hitro iztegniti; ulekniti (gib, pri k...
polčep
položaj telesa, kjer so noge skrčene v kolku. kolenu in skočnem sklepu tako, da je kot v teh sklepih večji od 90 stopinj.
statična metoda raztezanja
raztezanje mišic in pripadajočih vezi s počasnim zavzemanjem največjega gibalnega razpona v konkretnem sklepu in nato vztrajanje v razteznem položaju od 10 do 30 sekund
stoje na nogah
so položaji, kjer je telo oprto na stopala, kolena, ali pa se hkrati opira s stopalom in kolenom; trup je pokončno ali rahlo nagnjen naprej ali nazaj. Stoje na nogah delimo na:
1. stoje na stegnjenih nogah
stoje snožno;
stoje koračno - predkoračno (zakoračno) in razkoračno;
stoje nožno - prenožno zanožno, odnožno;
2. stoje na skrčenih nogah
izpadi - naprej, nazaj vstran;
čepi - snožno. koračno, nožno;
kleki - snožno, koračno, nožno;