Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
hérpesvírus
srednje veliki virusi (150 - 300 nm) z dvoverižno DNA v ikozaedrični kapsidi. Obdaja jih lipidna ovojnica. Zanje so značilne latentne infekcije. Razdeljeni so v 3 skupine: alfaherpesvirusi, betaherpesvirusi in gamaherpesvirusi. V patologiji človeka ima večji pomen 5 od 7 znanih predstavnikov: virus herpes simpleks tip 1, virus herpes simpleks tip 2, virus varičela-zoster, virus Epstein-Barr in virus citomegalije. Številne predstavnike najdemo pri živalih (pri govedi, prašičih, perutnini).
papóvavírus
45 - 55 nm veliki virusi, odporni proti etru. Imajo dvoverižno krožno DNA in ikozaedrično kapsido. Mnoge predstavnike najdemo pri človeku in živalih. V določenih živalskih vrstah lahko povzročajo tumorje.
páramiksovírus
150 - 300 nm veliki delci z enoverižno RNA. Nukleokapsida je vijačno simetrična, obdana z ovojnico. Na površini imajo glikoproteinske izrastke (hemaglutinine in nevraminidazo). Pri človeku najdemo pomembne predstavnike: virus mumpsa, virus ošpic, viruse parainfluence in respiratorni sincicijski virus. Pri živalih jih najdemo pri govedu (goveja kuga), pri perutnini (atipična kokošja kuga) in psih (pasja kuga).
réovírus
srednje veliki (60 - 80 nm) virusi brez ovojnice, s segmentirano dvoverižno RNA in ikozaedrično kapsido. Predstavniki, ki povzročajo bolezni pri ljudeh, so iz skupine rotavirusov (imajo obliko kolesc) in orbivirusov; pri živalih najdemo antigensko podobne predstavnike. Nekateri reovirusi so patogeni za žuželke in rastline.
Rhodotórula
rodotorula; rod imperfektnih devteromicetnih kvasovk. Celice so okroglaste, jajčaste do podolgovate, vegetativno se razmnožujejo z multilateralnim brstenjem. Nekateri sevi delajo tudi psevdomicelij ali pravi micelij. Kolonije so značilno obarvane: rdeče, rožnate, oranžne ali rumene, lahko so sluzaste (sevi s kapsulo), pastozne ali suhe in nagubane. Metabolizem je strogo aeroben, ne asimilira inozitola, asimilira NO3- (izjema sta vrsti R. minúta in R. rúbra). Druge vrste so R. aurantíaca, R. glútinis (to je skupina anamorfov vsaj treh teleomorfnih vrst: Rhodospirídium diobovátum, Rhodospirídium shaerocárpum in Rhodospirídium toruloídes) in R. grácilis. Predstavnike so izolirali iz rastlin, rastlinskih ostankov, iz pijač, morske in sladke vode itd.