regrat

Povezane besede:
revolucija
spomenik
Ljubljana
kip

Vzdevek za Spomenik revolucije na Trgu republike v Ljubljani.
1.) Gre za enega zadnjih ambicioznih projektov iz programa spomenikov narodnoosvobodilnega boja in revolucije. Na natečaju za spomenik je zmagal Drago Tršar (rojen l. 1927). Osrednji del leta 1964 zasnovanega spomenika je kip, ki je sledil Tršarjevim načelom »skulptur mase«. Zaradi kipa, ki »ni mogel opustiti poslednjih sledi figurativnega«, so lokalni kritiki za Tršarjevo delo iznašli oznako »abstraktna figuralika«. Njegovo poglavitno prizadevanje je bilo usmerjeno v prenos energije in dinamike »manifestantov« in »demonstrantov« (t.j. mase) v kip. Umetnik je za Delo povedal: »Želel sem predočiti revolucionarnost slovenskega naroda v vsej njeni širini in veličini. Levi del, ki predstavlja medvojna prizadevanja, je bolj umirjen in grajen linearno. Figure v njem so komponirane v menjavi gostot in ritmov. Desni del skulpture je obsežnejši, figure v njem so močno strnjene in kipijo proti nebu. V vertikalni zasnovi je simbolično izraženo stremljenje za boljšim.« (16. avgust 1974)
Iz »objektivnih razlogov« pa je moral kip več kot deset let čakati v Tršarjevem ateljeju. Postavili so ga šele leta 1975 in rodil se je - regrat!
2.) Skulptura na sedanjem Trgu republike, prej Trgu revolucije, je SPOMENIK UPORU proti obstoječemu, proti zavoženemu, proti dolgočasnemu, proti miselni lenobi, proti hlapčevstvu, proti vasezagledanosti, proti samozadovoljstvu, proti neinventivnemu, proti nedejavnosti, proti čakanju, da se bo kaj samo od sebe postorilo. Skulptura predstavlja izbruh nakopičene zatrte energije zaradi nezadovoljstva, potlačenosti.
Gonilo napredka ali sprememb je upor proti obstoječemu, ko monotonosti (leva stran skulpture) sledi izbruh silne energije (ustvarjalne ali rušilne). Ta skulptura bi lahko stala na katerem koli kraju, kjer so se ljudje uprli ali upirali. Ti kraji so lahko Paris, Dunaj, Varšava; pri nas Tolmin (kmečki upor), pa tudi Ljubljana je pravo mesto. Tu je pridigal in bil preganjan Trubar; italijanski okupatorji so zaradi upora mesto opasali z žico; prebivalci so se uprli vojaškemu sojenju četverici mladim ljudem; zaradi nezadovoljstva z obstoječim se napovedujejo štrajki in protesti. Zatiranju in velikemu nezadovoljstvu ljudi vedno sledi upor (izbruh nakopičene energije - potencialne, latentne energije).
3.) Sestavni in pomemben del skulpture (spomenika) je fontana, kjer voda teče v več nivojih in predstavlja reko življenja.
Tekoča voda v fontani predstavlja življenje, ki poteka (se odvija) v več nivojih. Dva stranska (mrtva) rokava predstavljata zablode in slepe ulice (poti) človeške zgodovine (človeškega delovanja), (na primer so to: vojne, sežiganja čarovnic, inkvizicija, poboji v kolonialnih osvajanjih, ...).
Fontana lahko predstavlja tudi revolucijo (ali revolucije), ki se odvija (poteka) načrtovano ali stihijsko v več nivojih in ima stranpoti (mrtve rokave - zgrešene poteze, nepopravljiva dejanja). Ne glede na to kaj se dogaja, življenje teče dalje. Vse revolucije in upori v zgodovini človeštva so povzročili spremembe in preskok v kvaliteti (v načinu življenja in ravnanja ljudi).
4.) Ljubljanski regrat je treba prestaviti iz Ljubljane kam drugam. Recimmo v Črnomelj, ali pa v Gornje Laze pri Semiču, kjer je bojevala svoj zadnji boj proti Italijanom, 3.novembra 1941, (izdana) Belokranjska partizanska (uporniška) četa.
5.) Neki ljubljanski kulturbanderiljer je bil popolnoma brez domišljije, ko je izumil nadimek regrat.



Vir: Razvezani jezik - Društvo za domače raziskave

Komentiraj slovarski sestavek