demokratizacija šolstva
(en) school system democratization
(de) Demokratisierung des Schulwesens
Proces demokratizacije je vsebinsko povezan s konceptom demokracije. Pri tem ne gre le za to, da lahko samo izobražen državljan polno sodeluje pri odločanju o skupnih stvareh. Demokracija temelji na načelu enakosti, demokratizacija šolskega sistema pa pomeni večja dostopnost šol vsem, ne samo pripadnikom elit, kar pomeni večjo enakost posameznikov. Res pa je, da gre lahko pri tem samo za formalno enakost, ki ne vodi nujno do dejanske enakosti.
A. Proust tako razlikuje kvantitativna in kvalitativno demokratizacijo. Prva pomeni večja dostopnost dobrin, tudi izobrazbe, a družbene neenakosti se lahko ohranjajo, zato nekateri namesto o demokratizaciji izobraževanja govorijo o njegovi masifikaciji. Kvalitativna demokratizacija pa pomeni slabitev povezave med socialnim izvorom in izobraževalno potjo posameznika oziroma šibkejši vpliv socialno-ekonomskega statusa staršev na šolske dosežke otrok. Prave demokratizacija bi torej zahtevala, da se družbene neenakosti v šoli ne reproducirajo, temveč zmanjšujejo.
Kritični pogledi na demokratizacijo govorijo o nižanju izobraževalnih standardov in devalorizaciji diplom, ki naj bi bilo povezano s širjenjem dostopa do višjih stopenj izobrazbe. Drugi kritični pogledi govorijo o lažni nevtralnosti šole, ki ne zagotavlja enakih možnosti vsem družbenim slojem, temveč privilegira učence višjih slojev.