embárgo♦
Časovno ali kako drugače določen rok, pred katerim ni dovoljena objava posameznih novic. Na gradivu se namesto oznake »za takojšnjo objavo« navede napis »embargo« z datumom objave. Mediji naj bi informacijo dotlej zadržali zase. Embargo je v načelu prostovoljen dogovor med virom in mediji. Spoštovanje embarga ima smisel le, če gre za strokovno utemeljen razlog: besedilo še ne prebranega govora, vnaprej poslano poslovno poročilo, informacija o dogodku, ki se bo zgodil, ipd. Mediji so o tem obveščeni predhodno, da lahko pravočasno pripravijo poročila o dogodku, kar povečuje točnost poročanja.
Daljša razlaga:
več...
Pri uporabi embarga naj bi organizacije določale razumne časovne roke za objavo in po najboljših močeh enakovredno obravnavale medije. Hkrati naj bi tudi mediji spoštovali prepoved, saj običajno velja, da se zaradi zlorabe zaupanja ob kršitvi embarga v nadaljevanju informiranje kršitelja omeji.
Angleško:
embargo●
Časovno načrtovanje ima velik pomen tudi, ko je treba poskrbeti za
embargo novice in obenem zagotoviti novinarju dovolj časa, da razišče zgodbo (Wragg, 1993). ●
Spoštovanje
embarga ima smisel le, če gre za strokovno utemeljen razlog: besedilo še ne prebranega govora, vnaprej poslano poslovno poročilo, informacija o dogodku, ki se bo zgodil (zborovanje, sklepi, slovesnosti ...).
sbz0 SBZ2 [
uporaba]
več...
○ Oddelek za odnose z javnostmi pa bi moral pri uporabi
embarga po najboljših močeh enakovredno obravnavati medije.
○ Drugi dokumenti o priporočeni praksi, ki jih izdaja IPR, zajemajo odnose z javnostmi in pravo, vlogo in parametre piarovske prakse, uporabo
embargov, honorarje in načine obračunavanja ter eno od najpomembnejših spornih vprašanj, proti katerim se bojuje IPR, plačevanje za objavo uredniških člankov v nekaterih publikacijah.
Gigafida
,
KoRP