krízni dogódek♦
Dogodek, ki ima močno intenziteto in pritegne veliko pozornost medijev, predvsem pa ovira obstoj in razvoj organizacije ter ogroža njen pozitivni ugled.
Angleško: crisis event
● Pri obvladovanju kriznih dogodkov in omejevanju škode, ki jo lahko povzroči kriza, je vodstvu v veliko pomoč krizni načrt, ki ga je organizacija izdelala še pred nastopom krize.
● Pred nastopom kriznega dogodka je vloga strokovnjakov za odnose z javnostmi predvsem informiranje in osveščanje splošne javnosti in medijev.
pbz0 SBZ0
[morebitni] več...
○ Bistvenega pomena je načrtovanje krize oziroma predvidevanje morebitnih kriznih dogodkov kot posledice izgube nadzora s strani vodstva.
○ To obdobje je tudi priložnost za kritično oceno pripravljenosti organizacije na krizo (organizacijsko komuniciranje, nabor morebitnih kriznih dogodkov, krizni komunikacijski načrt itd.).
[
dejanski]
več...
○ Prav tako kot drugi avtorji tudi Benoit k problematiki kriznega načrtovanja in upravljanja pristopa v treh fazah: priprave na krizo, identifikacija narave (dejanskega) kriznega dogodka in nasveti za obvladovanje kriznega dogodka.
○ O tem, kaj je pravzaprav kriza: dejanski krizni dogodek ali kasnejši, na primer medijski napadi, glej več Bland (1997), Benoit (1995a) in v točkah 2.2.2 in 2.2.3.
sbz0 SBZ2 [
nastop]
več...
○ Strokovnjaki za odnose z javnostmi na drugi strani največkrat priporočajo prav intenzivno komuniciranje takoj po nastopu kriznega dogodka (tako imenovani medijski čas največje priložnosti, glej Dyer,1992).
○ Pred nastopom kriznega dogodka je vloga strokovnjakov za odnose z javnostmi predvsem informiranje in osveščanje splošne javnosti in medijev.
[
nabor]
več...
○ To obdobje je tudi priložnost za kritično oceno pripravljenosti organizacije na krizo (organizacijsko komuniciranje, nabor morebitnih kriznih dogodkov, krizni komunikacijski načrt itd.).
○ natančno definirati nabor morebitnih kriznih dogodkov in (ko kriza nastane) vzpostaviti proaktivne odnose z mediji ter takoj odgovarjati na medijske vsebine s pravimi vsebinskimi poudarki (skladno s strategijami diskurzivne obnovitve ugleda).
[
obvladovanje]
več...
○ Obvladovanje omenjenega kriznega dogodka je (ali pa: bi) zahtevalo vključevanje večjega števila ljudi, tudi strokovnjakov za odnose z javnostmi.
○ Pri obvladovanju kriznih dogodkov in omejevanju škode, ki jo lahko povzroči kriza, je vodstvu v veliko pomoč krizni načrt, ki ga je organizacija izdelala še pred nastopom krize.
SBZ0 in/ali sbz0 [
okoliščina]
več...
○ Matrika pomembnosti in verjetnosti kriznih dogodkov in okoliščin nam omogoča pregledovanje in združevanje le-teh po skupinah.
○ Tako znamo postaviti začetni vrstni red, po katerem se bomo lotili priprav na posamezne krizne dogodke ali okoliščine.
SBZ1 gbz [
se zgodi]
več...
○ Pogosto pa se zgodi, da se podjetja premalo zavedajo pomena ugleda oziroma se ga zavedo šele takrat, ko se zgodi kakšen krizen dogodek.
○ To predhodno obdobje pa lahko razumemo kot daljše časovno obdobje pred nastankom krize, še posebej pa kot obdobje med trenutkom, ko se krizni dogodek zgodi in trenutkom, ko se pri medijih (pa tudi drugih javnostih) poveča zanimanje za dogajanje v organizaciji.
→
dogodek →
medijski dogodek →
poslovni dogodek
Gigafida
,
KoRP