zasébni séktor

Eden od treh sektorjev v družbi (obstajata še javni in neprofitni sektor). Družbe v zasebnem sektorju so oblikovane na osnovi zasebnih sredstev (posameznikov ali gospodarskih družb), v nasprotju z javnim sektorjem in neprofitnim sektorjem pa te družbe stremijo k dobičku. Značilnosti zasebnega sektorja so: da je v njem potrebna konkurenca (ta ščiti interese kupcev oz. odjemalcev in dviguje kakovost izdelkov oz. storitev), da v njej vladajo zasebni interesi lastnikov in upravljavcev, da je končni cilj vselej dobiček.

Angleško: private sector

"Naloga javnega sektorja je zagotavljanje javnih dobrin s strani države, na čim bolj enak način in pod enakimi pogoji za vse državljane" (Serajnik Sraka, 2001: 653). Za razliko od zasebnega sektorja, kjer gre za doseganje podjetniških interesov in profitabilnih ciljev.
Iz odnosov z javnostmi v javnem ali nepridobitnem sektorju, kjer je odgovornost do javnosti ključnega pomena, izhaja en način dela, medtem ko delo v zasebnem sektorju, kjer sta bistvena odgovornost do delničarjev in dobiček, ustvarja drugačen izbor prioritet.

pbz0 in/ali SBZ0

[javni, privatni, profitni] več...



javni sektor
sektor

Gigafida , KoRP



Vir: TERMIS: Terminološka podatkovna zbirka odnosov z javnostmi - Fakulteta za družbene vede

Komentiraj slovarski sestavek