človékova pravíca♦
Pravica vsakega človeka, zapisana v Splošni deklaraciji človekovih pravic (sprejela jo je Generalna skupščina OZN 10. decembra 1948 z Resolucijo št. 217 A (III). Človekove pravice so določene v različnih konvencijah, v Sloveniji tudi v Ustavi Republike Slovenije.
Daljša razlaga:
več...Namen opredelitve človekovih pravic in svoboščin je omogočanje razvijanja ter uporabe človekovih sposobnosti, inteligence, nadarjenosti in vesti ter zadovoljevanja duhovnih in družbenih potreb.
Angleško: human right
● Pravica do dostopa do informacij javnega značaja oziroma pravica do obveščenosti je ena izmed temeljnih človekovih pravic, ki je zagotovljena že v Ustavi Republike Slovenije.
● Lizbonski in Atenski kodeks se v zvezi s pravicami in svoboščinami naslanjata na Splošno deklaracijo o človekovih pravicah Organizacije združenih narodov.
pbz0 SBZ0
[temeljna, osnovna] več...
○ Odnosi z javnostmi izhajajo iz temeljnih človekovih pravic do svobode misli, govora, združevanja in sodelovanja pri upravljanju javnih zadev.
○ Mediji se morajo zavezati, da bodo spoštovali stroga deontološka načela, ki zagotavljajo svobodo izražanja in temeljno človekovo pravico do resničnih informacij in odkritih mnenj.
○ Aarhuška konvencija (Konvencija o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah) je eden pomembnejših pravnih dokumentov na področju okolja in hkrati na področju zaščite osnovnih človekovih pravic.
○ Svoboda obveščanja - svoboda zbiranja, iskanja, širjenja, posedovanja informacij je osnovna, temeljna človekova pravica.
sbz0 SBZ2 [
varuh, spoštovanje, varovanje, varstvo]
več...
○ Septembra 1994 je bil izvoljen za prvega varuha človekovih pravic v Republiki Sloveniji za mandatno obdobje 6 let.
○ Pa ne le to, kljub danim zakonskim podlagam ugotavljamo pomanjkljivosti (primerjaj Letno poročilo 1998 varuha človekovih pravic).
○ Tranzicija kot stanje in proces ima na položaj posameznika in spoštovanje človekovih pravic specifičen vpliv.
○ V splošnem pomeni poslovno odločanje na podlagi etičnih vrednot, zakonodaje, spoštovanja človekovih pravic in naravnega okolja.
○ Praksa in kultura varovanja človekovih pravic nista bili vzpostavljeni.
○ Mnogo nižje, le 49-odstotno, pa je zadovoljstvo s pokrivanjem družbenih vprašanj, kjer déležniki pričakujejo predvsem vsebine v zvezi z varovanjem človekovih pravic, zdravja in varnosti pri delu, poslovno etiko podjetja ter standardi poslovanja podružnic podjetja v deželah v razvoju.
○ Pravica do svobodnega izražanja, ki vključuje tudi pravico sprejemanja in sporočanja obvestil in idej brez vmešavanja javne oblasti (10. člen konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin Sveta Evrope) oziroma pravico prostega iskanja, sprejemanja in širjenja vsakovrstnih informacij in idej (19. člen mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah OZN) nedvomno sodi med temeljne človekove pravice.
○ O pravici do pridobivanja informacij govorijo tudi Afriška listina o človekovih pravicah in pravicah ljudstev (9. člen), Ameriška konvencija o človekovih pravicah (13. člen - Svoboda misli in izražanja), Ameriška deklaracija o pravicah in dolžnostih človeka (4. člen), nenazadnje tudi Konvencija o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki jo je sprejel Svet Evrope 1950. leta (v veljavo je stopila tri leta pozneje), bolj znana pa je kot Evropska konvencija o človekovih pravicah.
SBZ0 in/ali sbz0 [
svoboščina]
več...
○ Šele z demokratičnimi spremembami in liberalizacijo temeljnih človekovih pravic in svoboščin ter posebej lastninske pravice so nevladne organizacije postale ne le mogoče in dopustne, ampak za pravno državo in demokracijo tudi nujne (Trstenjak, 1998:59).
○ Zavedati se moramo, da lobiranje, tako kot druge oblike vladnih in javnih odnosov, sodi med temeljne človekove pravice in svoboščine, saj v vseh demokratičnih ustavah izhaja iz varovane pravice državljanov do peticije javnim oblastem.
→
osebnostna pravica
Gigafida
,
KoRP